Zasłużeni dla Ziemi Rogozińskiej

Kapituła Tytułu „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” w uznaniu zasług działalności społecznej i zawodowej na rzecz rozwoju Gminy Rogoźno, uhonorowała w maju 2018 roku Tytułem „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” troje naszych mieszkańców. Pośmiertnie tytułem wyróżniono śp. Mariana Chojnackiego. Odznaczenie odebrali 4 maja oraz dokonali pamiątkowego wpisu w Księdze „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej”, żona i syn. Chojnicki wstąpił do OSP w Rogoźnie w 1957 roku. Miał wtedy 17 lat i zasilił szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarowej, gdzie zdobywał umiejętności i wiedzę z zakresu ratowania życia i mienia ludzkiego. Po ukończeniu 18 urodzin, w roku 1958 zaczął uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Za swą działalność na rzecz OSP, dbanie o jej dobre imię i mienie odznaczony został Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, nadano mu także Srebrny Krzyż Zasługi, a podczas obchodów 140-lecia Istnienia OSP Rogoźno 14 czerwca 2014 r, Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP medalem honorowym im. Bolesława Chomicza. Trzeba nadmienić, że uczestniczył w podjętym przez ówczesnego prezesa Romana Chudzickiego czynie społecznym, jakim była budowa nowej strażnicy ze świetlicą przy ul. Nowej 4, która została oddana do użytku w dniu 22 lipca 1967 r. Strażnica ta służy rogozińskim ochotnikom do dziś. Chojnacki zmarł w czerwcu 2017 roku. 9 maja roku tytuł odebrali także członkowie PZERiI Koło „Rofama” w Rogoźnie – Józef Skrzypek i Zofia Polega.

Skrzypek pochodzi z Łopiszewa. Szkołę podstawową ukończył w Ryczywole. W latach 1961-1964 uczęszczał do szkoły zawodowej w Chodzieży ucząc się zawodu ślusarza. Pracę zawodową rozpoczął w 1964 r. w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Gorzewie jako mechanik. W kwietniu 1968 r. rozpoczął pracę w Fabryce Maszyn Rolniczych „Agromet Rofama” – jako ślusarz. 22.08.1970 r. ożenił się z Marią Skrzypek (3 córki: Jolanta, Barbara, Krystyna). Od 2.01.1989 jest członkiem PZERiI. 8 kwietnia 1999 r. uchwałą Zarządu Głównego PZERiI został wyróżniony za szczególnie zasługi dla Związku – Złotą Odznaką Honorową. 5 grudnia 2007 r. wstąpił do PZERiI oddział rejonowy w Rogoźnie. Jest dziadkiem trojga wnucząt, w 2005 r. został wdowcem; stracił żonę i córkę Jolantę w wypadku samochodowym. W 2015 r. ze względów zdrowotnych zakończył pracę zawodową.

Natomiast Polega pochodzi z Nagoszyna (powiat Dębica). W 1948 r. wraz z rodziną przeprowadziła się do Gościejewa. W 1960 r. wyszła za mąż, urodziła córkę i syna. W 1970 r. wraz z mężem wybudowali dom w Rogoźnie, gdzie mieszka do dziś. W grudniu 2001 r. została wdową. W 1992 r. po zakończeniu pracy zawodowej Zarząd PZERiI przyjął panią Zofię na członka tego związku i równocześnie na członka Zarządu, powierzając jej funkcję skarbnika, którą wykonuje do dziś, tj. przez okres 25 lat. Pracę tę wykonuje społecznie wraz z innymi pracami na rzecz Związku PZERiI i mieszkańców Rogoźna.


źródło: Goniec Rogoziński nr 10/689
foto: rogozno.pl

(Odwiedzono 63 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Opublikował: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *