Zasłużeni dla Ziemi RogozińskiejKapituła Tytułu „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” w uznaniu zasług działalności społecznej i zawodowej na rzecz rozwoju Gminy Rogoźno, uhonorowała w maju 2018 roku Tytułem „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” troje naszych mieszkańców. Pośmiertnie tytułem wyróżniono śp. Mariana Chojnackiego. Odznaczenie odebrali 4 maja oraz dokonali pamiątkowego wpisu w Księdze „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej”, żona i syn. Chojnicki wstąpił do OSP w Rogoźnie w 1957 roku. Miał wtedy 17 lat i zasilił szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarowej, gdzie zdobywał umiejętności i wiedzę z zakresu ratowania życia i mienia ludzkiego. Po ukończeniu 18 urodzin, w roku 1958 zaczął uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Za swą działalność na rzecz OSP, dbanie o jej dobre imię i mienie odznaczony został Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, nadano mu także Srebrny Krzyż Zasługi, a podczas obchodów 140-lecia Istnienia OSP Rogoźno 14 czerwca 2014 r, Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP medalem honorowym im. Bolesława Chomicza. Trzeba nadmienić, że uczestniczył w podjętym przez ówczesnego prezesa Romana Chudzickiego czynie społecznym, jakim była budowa nowej strażnicy ze świetlicą przy ul. Nowej 4, która została oddana do użytku w dniu 22 lipca 1967 r. Strażnica ta służy rogozińskim ochotnikom do dziś. Chojnacki zmarł w czerwcu 2017 roku. 9 maja roku tytuł odebrali także członkowie PZERiI Koło „Rofama” w Rogoźnie – Józef Skrzypek i Zofia Polega.

Skrzypek pochodzi z Łopiszewa. Szkołę podstawową ukończył w Ryczywole. W latach 1961-1964 uczęszczał do szkoły zawodowej w Chodzieży ucząc się zawodu ślusarza. Pracę zawodową rozpoczął w 1964 r. w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Gorzewie jako mechanik. W kwietniu 1968 r. rozpoczął pracę w Fabryce Maszyn Rolniczych „Agromet Rofama” – jako ślusarz. 22.08.1970 r. ożenił się z Marią Skrzypek (3 córki: Jolanta, Barbara, Krystyna). Od 2.01.1989 jest członkiem PZERiI. 8 kwietnia 1999 r. uchwałą Zarządu Głównego PZERiI został wyróżniony za szczególnie zasługi dla Związku – Złotą Odznaką Honorową. 5 grudnia 2007 r. wstąpił do PZERiI oddział rejonowy w Rogoźnie. Jest dziadkiem trojga wnucząt, w 2005 r. został wdowcem; stracił żonę i córkę Jolantę w wypadku samochodowym. W 2015 r. ze względów zdrowotnych zakończył pracę zawodową.

Natomiast Polega pochodzi z Nagoszyna (powiat Dębica). W 1948 r. wraz z rodziną przeprowadziła się do Gościejewa. W 1960 r. wyszła za mąż, urodziła córkę i syna. W 1970 r. wraz z mężem wybudowali dom w Rogoźnie, gdzie mieszka do dziś. W grudniu 2001 r. została wdową. W 1992 r. po zakończeniu pracy zawodowej Zarząd PZERiI przyjął panią Zofię na członka tego związku i równocześnie na członka Zarządu, powierzając jej funkcję skarbnika, którą wykonuje do dziś, tj. przez okres 25 lat. Pracę tę wykonuje społecznie wraz z innymi pracami na rzecz Związku PZERiI i mieszkańców Rogoźna.


źródło: Goniec Rogoziński nr 10/689
foto: rogozno.pl

(Odwiedzono 194 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykonaj poniższe zadanie *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.