„Młyny wodne nad Liswartą i Pankówką” – wystawa w Jaraczu


W Muzeum Młynarstwa w Jaraczu od 1 września przez cały miesiąc można zapoznać się z wystawą czasową „Młyny wodne nad Liswartą i Pankówką”. Wystawa czasowa przedstawia dzieje młynów wodnych nad dwoma tytułowymi rzekami w województwie śląskim, a przygotowana została przez zespół pracowników Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, jako pokłosie badań terenowych dotyczących młynarstwa, zrealizowanych w latach 2009 i 2014.

źródło: Goniec Rogoziński nr 18/672

Kilka słów z Wikipedii o Liswarcie

Liswarta (niem. Lisswarthe[1]) – rzeka w województwie śląskim, długości 93 km. Jej źródła znajdują się na Wyżynie Śląskiej, w gminie Woźniki, w Mzykach. Jest lewym dopływem Warty, do której uchodzi w okolicach wsi Kule.

Rzeka w środkowym biegu płynie wąską doliną (przełomem). W okolicach górnego biegu rzeki utworzony został Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą. Powierzchnia dorzecza wynosi 1558 km².

Kilka słów z Wikipedii o Pankówce

Pankówka – rzeka, nazywana dawniej Kostrzynią, płynąca w powiecie kłobuckim, dopływ Liswarty.

Płynie w nieckowatej dolinie o płaskim dnie, w której można wyróżnić terasę zalewową i wyższą nadzalewową. Jest nieuregulowaną rzeką na terenie gminy Panki. Przy rzece znajdują się się dwa zbiorniki retencyjne. Od miejscowości Węglowice, rzeka Pankówka bierze początek na zachód. Dolinę rzeki zajmują łąki częściowo podmokłe z nielicznymi torfowiskami[1].
źródło: pl.wikipedia.org

(Odwiedzono 62 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *