Trzystu miłośników swoich Małych Ojczyzn…


… z całej Polski, w tym czworo reprezentujących Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna – Lucyna Bełch, Maria Szatkowska, Edmund Dycha i Władysław Ruks, spotkało się na jubileuszowym X Kongresie Stowarzyszeń Regionalnych w Bydgoszczy. Warto wspomnieć, że Kongresy Regionalistów odbywają się co 4 lata. Patronami kongresu byli wielcy polscy nobliści: Henryk Sienkiewicz i Władysław Stanisław Reymont. Honorowym patronatem objął to wydarzenie – Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W programie pierwszego dnia znalazło się zwiedzanie Bydgoszczy, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walki oraz prezentacja osiągnięć miasta w edukacji regionalnej. Inauguracja Kongresu miała miejsce w Operze Nova.

W części oficjalnej rozpoczęcia Kongresu, po wystąpieniach gospodarzy i gości, była okazja do wręczenia regionalistom wyróżnień Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej. Kongres odbywał się pod hasłem: „Regionalizm polski, 25 lat po transformacji, jako ważne źródło odrodzenia narodu i państwa”. W trakcie obrad kongresu poruszano następujące zagadnienia: czy regionalizm jest przeżytkiem, potencjał kulturowy regionów, perspektywy regionalizmu, aktualna kondycja stowarzyszeń, współpraca z samorządami, nowoczesne narzędzia elektroniczne konieczne dla wymiany doświadczeń. Dyskusję zdominował temat edukacji regionalnej de facto zaniechanej w szkołach w 2008 roku. Obrady zakończono odnowieniem Karty Regionalizmu Polskiego oraz Rezolucją X Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych. Ostatniego dnia Kongresu toczyły się obrady Walnego Zebrania Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej – ogólnopolskiej reprezentacji ruchu regionalnego. Kongresowi towarzyszyły również liczne imprezy, wystawy i spektakle. Regionaliści z żalem opuszczali gród Kazimierza Wielkiego, ale też z wdzięcznością za możliwość skorzystania z dobrych wzorców w zakresie działalności regionalnej. (L.B.)

10-kongres-stowarzyszen-regionalnych
źródło: Goniec Rogoziński nr 21/596
zdjęcie: rogozno.pl

(Odwiedzono 66 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykonaj poniższe zadanie * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.