Rogoźno wzbogaciło się o dwie publikacje

Pierwsza książka to kolejna pozycja w serii Biblioteki „Rogozińskich Zeszytów Historycznych” a jej autorem jest pochodzący z naszego miasta (obecnie mieszkaniec Obornik) dr Mieczysław Brust. Tekst został podzielony na cztery rozdziały, a w nich czytelnik znajdzie informacje m. in. o grodach i zamkach w średniowiecznej Polsce, o powstaniu, rozwoju i upadku grodu w Rogoźnie, o rogozińskiej kasztelanii, o związkach Przemysła z naszym miastem i okolicznościach jego śmierci, a także o książęco-królewskim zamku w Rogoźnie. W aneksie zamieszczono „Przywilej lokacyjny dla miasta Rogoźna” przetłumaczony z tekstu łacińskiego przez prof. Stefana Hańczewskiego (1899-1973) – dyrektora Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława II w Rogoźnie w latach 1948-1964 i 1968-1969 oraz nauczyciela języka łacińskiego i niemieckiego. M. Brust opracował też słownik wyjaśniający archaizmy. Dodatkową wartość tej książki stanowi blisko pięćdziesiąt starannie dobranych stu ilustracji, a wśród nich hipotetyczny plan rogozińskiego zamku. Dzięki bogatej bibliografii czytelnik zyskuje wiele informacji o rogozińskich warowniach – bez konieczności poszukiwania ich w archiwach. Warto przeczytać książkę dra Brusta, bo jak słusznie pisze autor „Zamek króla Przemysła II w Rogoźnie, łącznie z jego datą powstania, historią, konstrukcją, wielkością i kształtem,
stanowił dotąd w nauce przysłowiową tabuła rasa. Jeśli o nim wspominano, to głównie w legendach i opowieściach. Bardziej zaistniał w zbiorowej pamięci starszych rogoźnian, przenoszonej przez kolejne pokolenia aż do czasów nam współczesnych”. Publikacja dostępna będzie w Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz od marca 2017 roku. Dzięki Towarzystwu Przyjaciół Rogoźna oraz wsparciu finansowym Gminy Rogoźno (czyli nas wszystkich) ukazała się też inna ciekawa książka – „Przemysł II”. Pierwsza część to obszerna biografia tego władcy. Jej autorka – Wacława Olenderska – pisze o pochodzeniu, dzieciństwie, przygotowaniu do sprawowania władzy, edukacji, kolejnych małżeństwach, (trzech), rządach, koronacji i okolicznościach śmierci, a także o pogrzebie Przemysła. Przypomina też losy jego jedynej córki – Ryksy Elżbiety oraz wnuczki Agnieszki. Druga część tej publikacji, zredagowanej przez Lucynę Bełch, zawiera wiersze, opowiadania i prace plastyczne (wykonane w różnych technikach) laureatów konkursu dla dzieci i młodzieży pt. „Przemysł II w literaturze i plastyce”. Ten konkurs zorganizowało TPR we współpracy ze Stowarzyszeniem „Baranek”, którego pracami kieruje sołtys Owczegłów – Krystyna Gromanowska. We „Wstępie” do książki „Przemysł II” burmistrz Rogoźna Roman Szuberski napisał: „Wydawnictwo to stanowić będzie zachętę do pogłębiania wiedzy o Przemyśle II – Odnowicielu Królestwa Polskiego”.

źródło: Goniec Rogoziński nr 05/659

(Odwiedzono 166 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Opublikował: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *