Rodzina odzyskała pałac w Słomowie
Gdy rodzina Turnów odzyskała (po wielu procesach) pałac w Objezierzu, wystąpiła o inne dobra odebrane im bezpodstawnie dekretem PKWN z 1944 o reformie rolnej. Jednym z nich jest pałac w Słomowie. Jego fundatorem był Jan Turno, którego to żaden syn nie pozostawił potomka w linii męskiej. Przed wojewodą wielkopolskim toczyło się postępowanie, którego celem jest stwierdzenie, czy pałac oraz kilka innych budynków odebrano rodzinie Turnów w ramach powyższego dekretu czy wbrew jego zapisom. Wojewoda stwierdził, że działka o powierzchni ponad dwóch hektarów, na której znajduje się pałac i duża część parku nie podlegała dekretowi, jednak wydzielił z niej małą działkę o powierzchni 0,03 ha (zajmowaną przez młodszą z pałacowych oficyn), odmawiając uznania, że również ona nie była objęta dekretem. Ten sam stan prawny dotyczy także wąskiej działki wzdłuż drogi prowadzącej przez park do pałacu (przy dawnym PGR) oraz działki leśnej naprzeciw cmentarza (za pomnikiem Orła Białego). W przypadku innych nieruchomości wnioskowanych o które upomina się wspomniana rodzina, wojewoda postępowanie umorzył. Wśród tych, które podległy umorzeniu są między innymi: parcela, na której stoi dziś kościół parafialny, czy należąca do gminy Rogoźno działka przebiegająca przez sam środek parku. Mieszkańców Słomowa, z którymi rozmawiał Goniec Rogoziński – cieszy odzyskanie pałacu przez dawnych właścicieli, liczą na rekultywację terenu i ochronę zabytku, atrakcyjnego punktu tej miejscowości.

źródło: Goniec Rogoziński nr 17/671

Powiązane wpisy:

(Odwiedzono 1 387 razy, 1 wizyt dzisiaj)
Zachęcamy do polubienia i udostępnienia
 •  
 •  

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

2 myśli w temacie “Rodzina odzyskała pałac w Słomowie”

 1. Szanowny Panie,
  Pałac w Słomowie, może i został odzyskany przez spadkobierców rodziny Turno, ale od tego wiekopomnego wydarzenia nic w tym pałacu ani w jego okolicy się nie dzieje co by na to wskazywało. Byliśmy tam dziś (29.08.2020) z żoną objeżdżając rowerami okolicę i po wejściu na teren przez bramę główną (pomimo straszącego i denerwującego napisu ‘Wstęp wzbroniony’) stwierdziliśmy jednoznacznie, że pomimo upływu już ponad trzech lat od decyzji zwracającej im własność stan pałacu jest taki sam a może nawet jeszcze gorszy niż poprzednio. Czy ma pan jakieś wiadomości bliższe o tym czy ci spadkobiercy to jakaś szemrana sprawa czy też rzeczywiście planują tam coś zrobić?
  Z uszanowaniem,
  Jacek Rysiewicz
  Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykonaj poniższe zadanie *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.