Pożar dzwonnicy przy kościele św. Wita


Złapano sprawcę podpalenia. Więcej na tej stronie
pozar_dzwonnicyW dniu 13 czerwca 2013 r. około północy doszczętnie spłonęła drewniana dzwonnica przy kościele pw. św. Wita w Rogoźnie. Zniszczony przez pożar budynek dzwonnicy wzniesiony został w 1950 roku na miejscu poprzedniego, rozebranego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.
Pożar był nie do opanowania. Dzwonnica płonęła jak pochodnia, ucierpiały też dzwony, w tym jeden odlany w 1613 r. Pożar obserwowało pomimo późnej pory wielu rogoźnian.
– Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy w pierwszej fazie działań podali dwa prądy wody, w tym jeden w natarciu na palący się obiekt i drugi w obronie kościoła. W tym czasie została zbudowana również linia tłoczna do pobliskiego hydrantu w celu zasilania wozów podających wodę. Kolejny trzeci prąd wody został podany w natarciu na tyłach pożaru i czwarty z wozu SH-18 w celu zraszania nadpalonej konstrukcji dzwonnicy – informuje druh Sebastian Rabsch, zastępca naczelnika OSP Rogoźno.
Strażacy uratowali za to zabytkowy kościół oddalony od dzwonnicy o 20 metrów. Pierwszą świątynię ufundowano tutaj w XI w., a parafię erygowano w 1256 r. Obecny został zbudowany w 1526 r. w stylu gotyckim, konsekrowany w 1608 r. Drewniana dzwonnicę postawiono w latach 50-tych XX w. Parafia przygotowywała się do odpustu św. Wita, który przypada dziś, czyli 15 czerwca.
– W działaniach brały udział 4 zastępy OSP Rogoźno( GBA2/20, SD-37, GBA Rt 2,5/16 i SH-18), 2 zastępy JRG Oborniki( GCBA 4/16 I SHD-25),zastęp OSP Gościejewo GBA 2,5/16, zastęp OSP Pruśce GCBA 6/32, zastęp OSP Parkowo GBA 2,5/16, oficer operacyjny KP PSP Oborniki SLOp i dwa radiowozy policji oraz pogotowie energetyczne – dopowiada Sebastian Rabsch.
Straż pożarna i policja podejrzewają, że przyczyną pożaru było podpalenie.

źródło: gloswagrowiecki.pl
spalona_dzwonnica

(Odwiedzono 164 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *