Policja wciąż informuje…


na wnuczka… o udanych oszustwach „na wnuczka”. Zdecydowana większość starszych osób nie daje się oszukać, natychmiast przerwa rozmowę i dzięki temu chroni oszczędności swojego życia, ale i samo życie i zdrowie. Niestety, nie wszyscy byli wystarczająco roztropni. Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami na wszelkie możliwe sposoby. Oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do policji, podają się za funkcjonariuszy CBŚ i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. W najbliższych dniach policjanci rozdadzą seniorom poradniki m. in. ostrzegające przez oszustami. W tym celu odwiedzą placówki służby zdrowia, apteki, banki, kościoły, a także targowiska. W swoje działania informacyjne policjanci starają się zaangażować pracowników Poczty Polskiej oraz innych urzędów i instytucji mających bezpośredni kontakt z seniorami. Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu.

Przypomnijmy, jak najczęściej działają oszuści. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, co tłumaczą różnymi okolicznościami. Oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna – podająca się za funkcjonariusza policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Nalega by przekazać pieniądze oszustowi co umożliwi zatrzymanie go na gorącym uczynku. „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Oczywiście po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary. Pamiętajmy, w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z policją pod numerem 997.

źródło: Goniec Rogoziński nr 10/611

(Odwiedzono 47 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykonaj poniższe zadanie * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.