Pierwsze w tym roku zebranie…… członków Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna rozpoczęło się od sprawozdania z obrad Sejmiku Wielkopolskich Regionalistów, który odbył się w grudniu. Podniosłym momentem spotkania regionalistów było wręczenie statuetki „Pegaza” – na wniosek Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego – Marianowi Pilotowi – powieściopisarzowi, noweliście, autorowi słuchowisk, scenarzyście filmowemu, dziennikarzowi, eseiście, działaczowi ludowemu związanemu z Ziemią Ostrzeszowska. Tę zaszczytną nagrodę Marian Pilot otrzymał za zasługi dla Kultury Wielkopolskiej. Uhonorowano również Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie (z okazji 50-lecia istnienia) oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej (40-lecie działalności). Uczestnicy Sejmiku dyskutowali m.in. o tym, jak postrzegają nas, Wielkopolan, mieszkańcy innych regionów Polski. W dalszej części zebrania Wiesław Płotkowiak dokonał analizy działalności TPR w 2014 r. Poprosił tez o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłych w ubiegłym roku członków Towarzystwa: Janiny Ruty i Józefa Kamińskiego.

Na styczniowym zebraniu dyskutowano również nad lokalizacją konnego pomnika Przemysła II w Rogoźnie, którego postawienie proponują członkowie Towarzystwa. Ten temat kontynuowano na lutowym zebraniu TPR. Przypomniano, że w 2016 r minie 720 lat od śmierci króla Przemysła II w Rogoźnie. W związku z tym faktem ustalono, że należy zorganizować uroczystości przemysławowskie z Paradą Przemysła, a do organizacji tych obchodów należy włączyć młodzież rogozińskich szkół, wszystkie organizacje i stowarzyszenia działające w naszym mieście i gminie. W dalszej części zebrania, które prowadziła prezes Anna Ziółkowska, mówiono o projekcie edukacji regionalnej skierowanym do młodych ludzi.

W drugiej części zebrania prezes Ziółkowska przedstawiła Ewę Wiese, absolwentkę historii UMK w Toruniu, autorkę dysertacji doktorskiej pt. „Społeczeństwo Rogoźna w latach 1919-1939″. Jest to pierwsza tak obszerna praca dotycząca naszego miasta w okresie międzywojennym. Praca zawiera sześć rozdziałów dotyczących administracji, gospodarki, szkolnictwa i kultury, stosunków społecznych oraz wyznań, zdrowia, codzienności (w tym konkubinatu i spraw karnych). Uczestnicy zebrania dyskutowali o możliwości uzyskania funduszów na wydanie pracy Wiese, gdyż stanowi ona skarbnicę wiadomości o życiu mieszkańców Rogoźna w okresie XX-lecia międzywojennego. Kończąc zebranie prezes Ziółkowska poinformowała o przyznaniu tytułu fotografa roku (Grand Prix) Oddziału Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody Maciejowi Pietrzakowi, który prezentował swoje prace na zebraniu Towarzystwa w maju ubiegłego roku. Warto dodać, że Maciej Pietrzak pochodzi z Rogoźna.

źródło: Goniec Rogoziński nr 8/609

(Odwiedzono 137 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykonaj poniższe zadanie *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.