Paweł Anders w Rogoźnie29 października 2019 r. w gościnnych progach Biblioteki Publicznej w Rogoźnie odbyło się bardzo interesujące spotkanie. Przybyły na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna Paweł Anders jest krajoznawcą, autorem publikacji o Wielkopolsce i przewodników turystycznych m.in. Szlakiem powstania wielkopolskiego, Miejsca pamięci powstania wielkopolskiego, Województwo kaliskie, Nad dolną Wełną, Puszcza Zielonka, Województwo kaliskie, Kalisz i okolice, Kalisz, Ostrów Wielkopolski i okolice, Puszcza Notecka. Patroni wielkopolskich ulic, Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl. Rozdziały jego autorstwa znalazły się w czterech monografiach historycznych miast wielkopolskich. Napisał też szereg artykułów na temat Wielkopolski, dokumentacji szlaków turystycznych, informacji krajoznawczych do planów i map. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmuje tematyka powstania wielkopolskiego. Jest autorem dwóch wystaw fotograficznych „Miejsca Pamięci Powstania Wielkopolskiego” i „Chwała powstańcom”. Od 1991 r. pełni funkcję sekretarza Redakcji Kroniki Wielkopolski, kwartalnika poświęconego historii regionu. Działa w Wielkopolskim Klubie Publicystów Krajoznawczych, którego jest współzałożycielem. Za swą działalność wyróżniony został m.in.: Honorowym Członkostwem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, statuetką „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” (za zasługi w popularyzacji tematyki Powstania Wielkopolskiego), Medalem Pamiątkowym Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej „Za zasługi dla fotografii polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości”.
Gość w czasie interesującej prezentacji przedstawił początki swoich pasji wyniesionych z domu rodzinnego oraz kierunki zainteresowań, które stały się później zawodem. Nie zabrakło dawnych zdjęć również tych z Rogoźna. Prelegent wskazał na swoje związki z Grodem Przemysła II – praca w latach 70-tych XX w., ponadto współpraca przy wydaniu „Dziejów Rogoźna”, Rogozińskich Zeszytów Historycznych oraz publikacje o naszym regionie „Nad Dolną Wełną” oraz „Nad Wełną i Małą Wełną”. Warto dodać, że Paweł Anders jest Honorowym Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna.
Spotkanie było również okazją do zakupu kilku pozycji książkowych autorstwa Pawła Andersa, w tym najnowszej „Napotkane po drodze” – albumu z fotografiami przedstawiającymi niecodzienne i zaskakujące fragmenty naszej rzeczywistości. Gość nawiązał bezpośredni kontakt z uczestnikami spotkania, za co nagrodzono go gromkimi brawami.
Tekst: Lucyna Bełch
Zdjęcia: Jacek Bełch

(Odwiedzono 43 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykonaj poniższe zadanie *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.