Pałac w Słomowie jest rozkradany

palac w slomowie
Pałac w Słomowie jest rozkradany. Wandale wynieśli z niego zabytkowe, drewniane drzwi oraz zniszczyli balustradę schodową. Urzędnicy zapowiedzieli kontrolę. Czy uda się ochronić obiekt przed zniszczeniem?

Zabytkowy i ciekawy architektonicznie pałac w Słomowie, wzniesiony na początku XX wieku dla Jana Turno przetrwał do naszych czasów w miarę dobrym stanie, w porównaniu do innych tego typu obiektów. Turnowie zostali stąd wyrzuceni przez hitlerowców na początku II wojny światowej. Zaraz po niej pałac znacjonalizowano i uczyniono siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego, w 1972 roku został wpisany do rejestru zabytków. Po likwidacji PGR-ów trafił na stan Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, przekształconej w 2003 roku w Agencję Nieruchomości Rolnych. Bezskuteczne jak na razie starania o jego zwrot czynią spadkobiercy rodu Turnów. Aż do ubiegłego roku, kiedy to wysiedlono ostatnią lokatorkę, obiekt był zamieszkały, co pomimo braku prac konserwacyjnych i niezbędnych remontów (m.in. przeciekający dach), chroniło go przed dewastacją ze strony wandali i rozkradaniem.
Zobacz cały artykuł na tej stronie
źródło: oborniki.naszemiasto.pl

(Odwiedzono 90 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Opublikował: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *