Otwarcie nowej wystawy czasowej


RCK i Muzeum Regionalne zapraszają na otwarcie wystawy 500 lat reformacji w północnej Wielkopolsce, które odbędzie się dnia 24 lutego o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym.

Kilka słów z Wikipedii o Reformacji

Reformacja – ruch religijno-polityczno-społeczny zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku, mający na celu odnowę chrześcijaństwa. W pewnym stopniu był reakcją na negatywne zjawiska, które miały miejsce w katolickiej hierarchii kościelnej, a także stanowił opozycję do katolickiej doktryny dogmatycznej, jednak motywowany był również osobistymi ambicjami i rządzami reformatorów (np. rabunek majątków kościelnych a Anglii i NIemczech, zrywanie ślubów zakonnych: Luter i małżeńskich: Henryk VIII). Podwaliny pod wystąpienie Marcina Lutra położyła działalność Jana Husa na początku XV wieku – ruch husycki (husyci) odegrał ważną rolę w rozwoju reformacji. Wśród poprzedników Lutra i Husa, którzy dostrzegli potrzebę reformy Kościoła, należy jeszcze wymienić m.in. Piotra Waldusa z Lyonu (zm. ok. 1217r.) i działającego w Anglii Jana Wiklifa (ok. 1328r. – 1384r.). Korzenie reformacji sięgają zatem głęboko okresu średniowiecza. Przeczytaj więcej na tej stronie.
źródło: pl.wikipedia.org

(Odwiedzono 111 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *