Otwarcie nowej wystawy czasowej

RCK i Muzeum Regionalne zapraszają na otwarcie wystawy 500 lat reformacji w północnej Wielkopolsce, które odbędzie się dnia 24 lutego o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym.

Kilka słów z Wikipedii o Reformacji

Reformacja – ruch religijno-polityczno-społeczny zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku, mający na celu odnowę chrześcijaństwa. W pewnym stopniu był reakcją na negatywne zjawiska, które miały miejsce w katolickiej hierarchii kościelnej, a także stanowił opozycję do katolickiej doktryny dogmatycznej, jednak motywowany był również osobistymi ambicjami i rządzami reformatorów (np. rabunek majątków kościelnych a Anglii i NIemczech, zrywanie ślubów zakonnych: Luter i małżeńskich: Henryk VIII). Podwaliny pod wystąpienie Marcina Lutra położyła działalność Jana Husa na początku XV wieku – ruch husycki (husyci) odegrał ważną rolę w rozwoju reformacji. Wśród poprzedników Lutra i Husa, którzy dostrzegli potrzebę reformy Kościoła, należy jeszcze wymienić m.in. Piotra Waldusa z Lyonu (zm. ok. 1217r.) i działającego w Anglii Jana Wiklifa (ok. 1328r. – 1384r.). Korzenie reformacji sięgają zatem głęboko okresu średniowiecza. Przeczytaj więcej na tej stronie.
źródło: pl.wikipedia.org

(Odwiedzono 74 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Opublikował: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *