Olimpijskie Parkowo


30 kwietnia już po raz siódmy odbył się w Parkowe Integracyjny Dzień Olimpijski, którego celem była inauguracja Dni Olimpijczyka; popularyzacja idei olimpizmu wśród dzieci i młodzieży; integracja dzieci i młodzieży z osobami niepełnosprawnymi oraz popularyzacja biegania wśród młodzieży szkolnej. Wszyscy skupili się w sali gimnastycznej szkoły, gdzie spotkali się z mistrzami polskiego sportu: Anetą Pastuszką-Konieczną, Michałem Jelińskim i Tadeuszem Kulczyckim. Po spotkaniu wszyscy przenieśli się na boisko szkolne, gdzie rozpoczęły się główne uroczystości Dnia Olimpijskiego. Wiersze „Na czas igrzysk broń odłożona” (przypominający grecką ekecheirię) i „Pięć Szybujących Kółek” oraz taniec w rytm melodii olimpijskiej „We’ll be one” znakomicie wprowadziły wszystkich w olimpijski nastrój. Głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska witając przybyłych gości z lokalnych jednostek społecznych, oświatowych i samorządowych. Wyjątkowe brawa otrzymali zaproszeni sportowcy-olimpijczycy: Aneta Pastuszka-Konieczna – najlepsza polska kajakarka w historii, pięciokrotna olimpijka (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012), srebrna medalistka IO w Pekinie (2008), dwukrotnie brązowa medalistka z Sydney (2000) i Aten (2004), siedemnastokrotna medalistka mistrzostw świata oraz piętnastokrotna medalistka mistrzostw Europy; Michał Jeliński – członek osady „Dominatorów” w czwórce podwójnej, mistrz olimpijski w Pekinie 2008 roku, czterokrotny mistrz świata i mistrz Europy, trzykrotnie startował na letnich igrzyskach olimpijskich, wielokrotny mistrz Polski w wioślarstwie; Tadeusz Kulczycki – specjalista w biegu na 400 metrów przez płotki; pierwszy Polak, który zszedł w tej konkurencji poniżej 50 s. (49,94); uczestnik IO w Monachium 1972; 7. miejsce w finale mistrzostw Europy w 1969 w Atenach, na uniwersjadzie w 1973 w Moskwie zdobył brązowy medal.

Flagę olimpijską na maszt wciągnął olimpijczyk z Monachium Tadeusz Kulczycki, nowy, wspaniały znicz olimpijski w asyście ucznia Gracjana zapalił mistrz olimpijski z Pekinu Michał Jeliński. Apel Olimpijski odczytali wspólnie trzykrotna medalistka olimpijska Aneta Pastuszka-Konieczna i uczeń Kamil Steinke. Po raz czwarty Klub Olimpijczyka przyznał Dyplomy Fair Play „Za zwycięstwo nad sobą”. Dyrektor Maria Cisowska wręczyła te wyróżnienia Anecie Pastuszce-Koniecznej (zwyciężyła nowotwór i powróciła do sportu) oraz Michałowi Jelińskiemu (odnosił największe sukcesy mimo choroby – cukrzycy typu 1). Na zakończenie dyrektor M. Cisowska wręczyła podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu Dnia Olimpijskiego: gościom olimpijczykom, Stowarzyszeniu Parkowianka, OSP w Parkowie, UKS Olimpijczyk, J. Kaczmarkowi, J. Pawlickiej, H. Działo i R. Ziale. Na koniec wszyscy połączyli się w jeden wielki krąg przy dźwiękach „Amigos para siempre”. Po części oficjalnej przyszła pora na Bieg Olimpijski. Nauczyciele Krzysztof Przybylski i Szymon Wojciechowski przygotowali trasę biegu od 150 do 1000 m, którą pokonali wszyscy uczestnicy naszej zabawy zgodnie z dewizą barona de Coubertina „nie zwycięstwo, lecz udział”. Wszyscy zapowiadali, że za rok znów się spotkamy.

dzien olimpijczyka parkowo

dzien olimpijczyka parkowo 2
źródło: Goniec Rogoziński nr 10/611

(Odwiedzono 119 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *