Ogólnopolski program dożywania potrzebujących dzieci „Zdrowo jeść”Najnowsze dane GUS z 2020 roku wskazują, że zasięg skrajnego ubóstwa wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia zmniejszył się na przestrzeni lat 2018-2019 z 6% do niecałych 5%. To oznacza, że problem niedożywienia nadal dotyczy wielu dzieci. By chociaż częściowo odpowiedzieć na ten problem Fundacja Tesco od 2012 roku realizuje ogólnopolski program dożywania potrzebujących dzieci „Zdrowo jeść”. W województwie wielkopolskim w tej edycji wspiera placówkę Stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Oddziałem Dzielnicowym Poznań Piątkowo.
Fundacja Tesco, z pomocą darczyńców, nie przestaje wspierać swoich partnerów, w tym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Od 2014 roku w ramach partnerstwa strategicznego, które zawiązała z tą jedną z najstarszych organizacji działających na rzecz potrzebujących dzieci, kieruje swoje działania do podopiecznych dziennych placówek opiekuńczo-wychowawczych TPD. Każdego roku placówki biorące udział w programie „Zdrowo jeść” otrzymują od Fundacji Tesco dotację finansową, która jest wykorzystywana na zakup żywności oraz niezbędnego wyposażenia kuchennego służącego podopiecznym do przygotowywania posiłków.

– Program Zdrowo jeść finansowany jest ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej prowadzonej w sklepach Tesco w całym kraju – to oznacza, że każdy może wspomóc ten cel wrzucając dowolny datek do puszki umieszczonej przy kasach w sklepach. Każdego roku wsparciem obejmujemy blisko tysiąc potrzebujących dzieci i doceniamy każdą złotówkę od naszych darczyńców – tłumaczy Daria Kulińska, Prezeska Fundacji Tesco.

Na realizację ośmiu już edycji programu Fundacja Tesco przekazała prawie 3 mln zł, co oznacza 1 150 235 posiłków.

Bardzo ważną kwestią w ramach programu jest też edukacja. Dzieci angażowane są do zadań, takich jak komponowanie jadłospisu, zakupy i przygotowywanie posiłków. W ten sposób w praktyce zdobywają wiedzę na temat racjonalnego żywienia i niemarnowania żywności. Dodatkowo podopieczni biorą też udział w prowadzonych przez wychowawców zajęciach na temat zdrowego odżywiania. Fundacja Tesco zapewnia materiały edukacyjne. Każda placówka organizuje również warsztatowe spotkania rodzinne oraz pikniki i festyny dla lokalnej społeczności.

– Idea programu jest taka, żeby uczyć dzieci samodzielnego przygotowywania posiłków, aby wiedziały co z czym można komponować, co jest zdrowe. I to jest wspólne z założeniami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, bo my właśnie chcemy wyposażyć naszych podopiecznych w takie umiejętności, które służą w byciu dorosłym człowiekiem. Wspólne przygotowywanie posiłków uczy gospodarowania pieniędzmi, kreatywności i otwiera na nowe smaki – mówi Jolanta Szklarska, Dyrektor TPD.

W bieżącej edycji w programie bierze udział 26 placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W wielu przypadkach rodziców nie stać na zakup pełnowartościowych produktów, więc posiłek w szkole lub placówce jest dla tych dzieci jedyną szansą na zjedzenie czegoś pożywnego. Z powodu pandemii COVID-19 część działań musiała zostać dostosowana do nowej rzeczywistości. Kiedy placówki zostały zamknięte najbardziej potrzebującym rodzinom były dostarczane gotowe paczki żywnościowe. W sumie zapewniono 915 paczek.

Fundacja Tesco powstała z inicjatywy Tesco Polska 17 kwietnia 2012 roku jako kolejny krok w rozwoju strategii zaangażowania społecznego i długofalowych działań charytatywnych realizowanych przez firmę Tesco. Fundacja jest organizacją dobroczynną, celami jej działania jest wspieranie wartościowych inicjatyw i projektów społecznych, których beneficjentami są dzieci i młodzież oraz promocja idei integracji i zaangażowana na rzecz wspólnego dobra społeczności lokalnych. W ciągu swojej działalności Fundacja wypracowała kilkanaście programów związanych z pomocą społeczną, edukacją i ochroną zdrowia, z których część realizuje z powodzeniem aż do dzisiaj.

Więcej informacji: www.fundacjatesco.pl

(Odwiedzono 12 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykonaj poniższe zadanie *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.