Odbyło się spotkanie konsultacyjne ws. przywrócenia połączenia kolejowego z Czarnkowa przez Rogoźno do Wągrowca


Na Fanpage Błażej Cisowski – Radny Powiatu Obornickiego na Facebooku czytamy:

LINIA KOLEJOWA CZARNKÓW – RYCZYWÓŁ – ROGOŹNO – WĄGROWIEC – WAŻNE KONSULTACJE!!!
W dniu dzisiejszym, po uroczystej sesji Rady Powiat Obornickiego związanej z 20-leciem współpracy naszego powiatu z niemieckim powiatem Lüchow-Dannenberg (Dolna Saksonia) – o czym szerzej pisze dziś Koleżanka radna Katarzyna Woźniak, wziąłem udział w bardzo ciekawych, merytorycznych konsultacjach (w formule zdalnej) dotyczących opracowania studium planistyczno-prognostycznego rewitalizacji linii kolejowej Czarnków – Ryczywół – Rogoźno – Wągrowiec, a zorganizowanych na zlecenie Samorządu Województwa Wielkopolskiego przez konsorcjum firm Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i Instytut Kolejnictwa.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że rewitalizacja tej naszej starej linii zgłoszona została wraz z czterema innymi projektami z Wielkopolski przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego do krajowego programu Kolej Plus. Wszystkie zgłoszone projekty przeszły do drugiego etapu naboru, w którym województwo samorządowe przedstawić musi wspomniane studia planistyczno-prognostyczne. Na opracowanie „naszego” studium połowę kosztów wyłożył Samorząd Województwa, a drugą połowę solidarnie samorządy powiatowe i gminne położone przy linii, w tym ponad 50 tys. zł samorząd powiatu obornickiego.
W trakcie dyskusji zaproponowałem lokalizację przystanku osobowego w Wiardunkach (Sołectwo Wiardunki) w nowej lokalizacji, 1 km na północ od historycznego przystanku (przy przejeździe na drodze gminnej), czyli – w związku z obecnym rozplanowaniem wsi – bardziej dostępnej dla mieszkańców. Zaproponowałem też rozważenie zaprojektowania czwartego przystanku (obok Rogoźna, Ryczywołu i Wiardunek) w naszym powiecie – przystanku Skrzetusz – położonego na południe od centrum tej wsi i 3,5 km od przystanku w Ryczywole (to po rozmowach z mieszkańcami Skrzetusza i Krężoł). Podobnie jak zdecydowana większość uczestników spotkania konsultacyjnego, zdecydowanie przekonywałem, że wszystkie pociągi osobowe z Czarnkowa powinny zatrzymywać się na stacji w Rogoźnie (generującej duże potoki pasażerów). Bardzo konstruktywne były wypowiedzi Kolegi prezesa Stowarzyszenia Nadwarciańska Kolej Drezynowa Krzysztof Springera, który merytorycznie uzasadniał konieczność utworzenia mijanek w konkretnych lokalizacjach w ciągu linii.
Pan Włodzimierz Finke, Z-ca Dyrektora Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim mówił o planach województwa samorządowego dotyczących zakupu pociągów wodorowych. Czyli o przyszłości – bo transport kolejowy, niskoemisyjny, to jest przyszłość. Dlatego prace dokumentacyjne związane z rewitalizacją linii Czarnków – Ryczywół – Rogoźno – Wągrowiec są bardzo ważne. Nawet jeżeli zdarzy się tak, że teraz nie otrzyma ona krajowego dofinansowania w ramach programu Kolej Plus, to kiedyś zostanie zrewitalizowana. A szczegółowe studium planistyczno- prognostyczne będzie dokumentem, który inicjatywie tej będzie tylko służył 🙂

Źródło https://www.facebook.com/bcpob/

Powiązane wpisy:

Zachęcamy do polubienia i udostępnienia
Poglądy w poszczególnych artykułach, wyrażają opinie autora artykułu i mogą ale nie muszą być tożsame z poglądami całej redakcji rogozno.wlkp.net.pl.

Zachęcamy do udziału w sondzie. Aby wziąć w niej udział, należy odpowiedzieć na następujące pytania: Co mi się podoba w gminie Rogoźno? Co mi się nie podoba się w gminie Rogoźno? Co zmieniłbym/zmieniłabym w gminie Rogoźno? Sonda dostępna jest na tej stronie.

Zachęcamy też do udziału w Quizie: Jak dużo wiesz o gminie Rogoźno? Odpowiedz na pytania i sprawdź swój wynik. Quiz zawiera 52 pytania. Po wypełnieniu Quizu ukażą się prawidłowe odpowiedzi wraz z dodatkowymi informacjami dotyczącymi pytania. Aby przejść do Quizu kliknij tutaj

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, psychologią, filozofią, lingwistyką, aktualnościami i ciekawostkami z Polski i ze Świata. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl, matkaziemia.ovh, ugotujmycos.pl, znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, kamerydrogowe.wlkp.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj poniższe zadanie *