Od dziesięciu lat Danuta Karolak jest…


… główną inicjatorką i organizatorką wymiany młodzieży z Polski i Niemiec. W tym roku udało się zaprosić do tego dużego przedsięwzięcia stronę ukraińską. W sierpniowej wymianie wzięło udział: 17 Niemców, 10 Ukraińców i 24 Polaków.

Koordynatorem imprezy była i tym razem Danuta Karolak, wspomagała ją Mirosława Niemier oraz nauczyciele: M. Zygadło, B. Stępień, M. Siwak, E. Jóźwiak i K. Fudziński. Goście z zagranicy odwiedzili Nadleśnictwo w Obornikach, firmę Dendro w Rogoźnie, podziwiali Stary Rynek w Poznaniu, spędzili cały dzień na Termach Maltańskich, zwiedzali Muzeum Regionalne w Rogoźnie, odwiedzili miejsca pamięci – cmentarz w Rożnowicach, rogoziński cmentarz ewangelicki, byli pod krzyżem Katynia i Sybiru oraz przy pomnikach Powstańców Wielkopolskich i Wolnej i Demokratycznej Polski. Uczestnicy wymiany gościli w Urzędzie Miejskim w Rogoźnie i spotkali się z władzami naszego miasta. Skorzystali z atrakcji basenu w Wągrowcu oraz parku wspinaczkowego w Obornikach. Całodniowy pobyt w parku był wypełniony wieloma zadaniami nie tylko wspinaczkowymi. Na sportowo i wesoło bawili się na terenie gospodarstwa agroturystycznego w Kiszewie, jeżdżąc konno, bryczką i grillując, nie zabrakło też integrujących zabaw przy muzyce, np. dyskoteka oraz zajęć sportowych na rogozińskim orliku. Ciekawym punktem programu była kolacja „Trzech narodów” – grupa ukraińska przygotowała placki ziemniaczane, młodzież z Niemiec przygotowała kiełbaski, grupa polska przygotowała pierogi.

Zakończenie i podsumowanie wymiany miało miejsce podczas uroczystej kolacji w piątkowy wieczór, na którą licznie przybyli zaproszeni goście, między innymi burmistrz Rogoźna, przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni Rady Miejskiej, współorganizatorzy oraz uczestnicy wymian w okresie minionych lat. W kolacji uczestniczył również drugi przewodniczący Klubu Europejskiego ks. diakon Julek Wawrzyniak. Należy wspomnieć, iż Klub Europejski prężnie działa już od 11 lat. Opiekunowie strony ukraińskiej Vyacheslav
Bonder i Rusian Ostropolskyi na ręce D. Karolak przekazali dla Klubu
Europejskiego piękny obraz wykonany z bursztynu. Na Radzie Pedagogicznej opiekun klubu Danuta Karolak przekazała prezent od strony ukraińskiej dyrektor Danucie Czechowskiej. Oddzielne podziękowanie należy się Bernardowi Bruno Meyer i Gesinie Thiele za zorganizowanie i opiekę nad grupą niemiecką i tłumaczowi Adamowi Malińskiemu – koordynatorowi współpracy polsko – niemieckiej ze strony powiatu.

trojstronna-wymiana
źródło: Goniec Rogoziński nr 22/597
foto: rogozno.pl

(Odwiedzono 191 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *