Od 31 sierpnia tylko z odblaskiem


odblaski-2014Od 31 sierpnia br. w życie wchodzi nowy przepis, dzięki któremu wszyscy piesi i rowerzyści mają być widoczni po zmroku. Wszystko po to by na polskich drogach było jeszcze bezpieczniej. Według nowego przepisu, który zacznie obowiązywać 31 sierpnia br. każdy pieszy poruszający się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu będzie musiał mieć przynajmniej jeden element odblaskowy, który będzie widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Do tej pory taki przepis obowiązywał tylko dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia.

Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” nakłada obowiązek posiadania odblasków na wszystkich pieszych i rowerzystów niezależnie od ich wieku. Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w sposób widoczny dla kierujących. Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Elementy odblaskowe mogą być w postaci przedmiotów doczepianych do ubrania, opasek, kamizelek oraz smyczy. Ważne jest ich umieszczenie – odblaski powinny znajdować się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują o stosowanie tych elementów. Są to małe i lekkie przedmioty, ale mogą uratować niejedno ludzkie życie. O Tym, jak duży wpływ na nasze bezpieczeństwo maja odblaski, policjanci będą informować zarówno dzieci i młodzież podczas organizowanych spotkań w szkołach, jak i rozmawiać z dorosłymi w czasie różnego rodzaju akcji profilaktycznych. Pieszy nie będzie musiał mieć odblasków jeżeli porusza się chodnikiem, drogą przeznaczoną wyłącznie dla ruchu pieszego lub w strefie zamieszkania.
Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

źródło: Goniec Rogoziński nr 18/593

(Odwiedzono 35 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *