O obwodnicy Rogoźna na obradach sejmiku wojewódzkiego


W ostatniej sesji sejmiku wojewódzkiego, która odbyła się w poniedziałek 27 maja w Poznaniu uczestniczyła delegacja samorządowców i mieszkańców naszej gminy. Rogoźnianie wybrali się na obrady aby po raz kolejny przypomnieć samorządowcom szczebla wojewódzkiego o konieczności pilnej budowy obwodnicy Rogoźna, na której realizację czekają już od wielu lat, a nawet dziesięcioleci.
W imieniu delegacji głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz, który przedstawił wieloletnie, sięgające lat 70-tych, a szczególnie nasilone od roku 2003 starania o budowę obejścia drogowego naszego miasta. Wspomniał o apelach w sprawie obwodnicy przyjętych przez Radę Miejską w Rogoźnie i Radę Powiatu Obornickiego. – Nasilający się z dnia na dzień ruch ciężkich samochodów transportowych dewastuje zabytkową część Rogoźna. Wiekowe domy na oczach swych właścicieli ulegają zniszczeniu, którego skutki trudno przewidzieć – mówił doświadczony samorządowiec, a w tle wyświetlane były sugestywne zdjęcia ukazujące wąskie uliczki starej części Rogoźna rozjeżdżane przez ciężkie samochody. – Na ulicach naszego miasta dochodzi do niezwykle niebezpiecznych sytuacji, i tak dla przykładu na wąskiej ulicy Kościelnej nie mogą płynnie przejechać obok siebie dwa samochody ciężarowe. Kierowcy zmuszeni są do zatrzymywania pojazdów lub wjeżdżania na chodniki, aby uniknąć kolizji. Stwarza to ogromne zagrożenie nie tylko dla budynków, ale również dla przechodniów mających do dyspozycji wąskie, kilkudziesięciocentymetrowe chodniki. Sytuacji takich na co dzień jest mnóstwo. W dalszej części Zdzisław Hinz wspominał o organizowanych przez mieszkańców blokadach, dodając, że nikt nie powinien się dziwić, jeżeli zdesperowani mieszkańcy wyjdą na ulicę po raz kolejny. – Jak Państwo widzicie, wybraliśmy formę bezpośredniego kontaktu z władzami województwa, a nie medialnego rozgłosu, ufając, że nasze oczekiwania zostaną pozytywnie rozpatrzone. Zarówno rogoźnianie, jak i kierowcy ciężkich samochodów pilnie oczekują na pozytywne wieści z Poznania w sprawie budowy obwodnicy – zakończone tymi słowami przemówienie Zdzisława Hinza dało radnym wojewódzkim kompleksowy obraz problemu i zostało nagrodzone oklaskami.
Przewodniczący sejmiku Lech Dymarski podziękował za przedstawienie tematu, dodając: – Dzisiejsza Państwa wizyta z pewnością nie zaszkodzi sprawie, a wręcz odwrotnie. Dzięki zaprezentowanym zdjęciom mogliśmy na własne oczy zobaczyć, że sytuacja na drodze wojewódzkiej w Rogoźnie wygląda rzeczywiście źle. Głos zabrał również odpowiedzialny za infrastrukturę drogową wicemarszałek Wojciech Jankowiak: – obwodnica Rogoźna znajduje się w katalogu potrzeb. Fakt, że w planie zagospodarowania przestrzennego województwa droga zapisana jest jako omijająca Rogoźno, jest wskazaniem pewnych priorytetów, ale oczywiście nie chcę przesądzać. Wicemarszałek mówił też o niewystarczających możliwościach finansowych województwa i licznych potrzebach inwestycyjnych, spośród których sejmik będzie musiał wybrać do realizacji te najważniejsze. Zapewnił jednak o gospodarnym spojrzeniu na problem rogozińskiej obwodnicy.
Na pytanie związanego z lewicą radnego Zbigniewa Ajchlera o udział gminy w przedsięwzięciu odpowiedział burmistrz Bogusław Janus: – Czynimy zabiegi, aby Agencja Nieruchomości Rolnych nie sprzedawała gruntów, na których w przyszłości przebiegać ma obwodnica. Jeżeli inwestycja zostanie przyjęta do planów inwestycyjnych województwa, możecie Państwo liczyć na wszelkie merytoryczne i organizacyjne wsparcie z naszej strony. Na posiedzeniu sejmiku nie usłyszeliśmy żadnych wiążących deklaracji.

źródło: rogozno.pl

(Odwiedzono 36 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *