Niemałe zamieszanie…

… uczyniono za kulisami „strasząc” sołtysów uszczerbkiem diet w wysokości 10% za każdą nieobecność na posiedzeniach sesyjnych. Pozycja społeczna sołtysa rośnie z roku na rok, pracy też przybywa, jak twierdzą sołtysi, z którymi rozmawiał Goniec. To funkcja dla ludzi aktywnych, społeczników, z pomysłami na polepszenie warunków życia swojej wsi. Dieta tylko rekompensuje wydatki poniesione w tej pracy (dojazdy do urzędów, telefony, papiery itd,). Radni oczywiście chcieliby widzieć sołtysów na sesjach, ale z drugiej strony muszą pogodzić się z tym, że tak jak ich, tak i sołtysów będą rozliczać wyborcy, gdy przyjdzie czas. Goniec postanowił zatem sprawdzić, jak wygląda stan prawny i zasięgnąć wiedzy u burmistrza, czy takie plany rady się w międzyczasie pojawiły.

Z przepisu art. 37a ustawy o samorządzie gminnym wynika, że sołtys może uczestniczyć w pracach rady gminy na zasadach określonych w statucie gminy, choć ten przepis ustawowy zawiera jednocześnie zastrzeżenie, że sołtys nie ma prawa udziału w głosowaniu. W związku z tym rada gminy nie może narzucić sołtysowi uchwałą w sprawie diety takiego obowiązku. Dlatego rada gminy nie powinna uchwałą ustalić diety dla sołtysa „za uczestnictwo w sesjach rady gminy”. Sołtys nie ma obowiązku uczestniczenia w sesji rady gminy, bowiem żaden przepis ustawowy mu tego nie nakazuje. Brak obowiązku wynika także z  orzecznictwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który to wyrokiem z dnia 9 marca 2010 r. uchylił przepisy obligujące sołtysa do udziału w sesjach rady. Po tym wyroku gminy zaczęły odchodzić od wiązania diet wypłacanych sołtysom, z ich obecnością na sesjach. Zrobiła tak np. Rada Miejska w Drawsku Pomorskim, która w ogóle odstąpiła od takiego powiązania, także mając na względzie wyrok WSA, jaki zapadł w 2010 roku. Do takich wniosków przychylił się też burmistrz Szuberski, który w sprawie diet sołeckich, na chwilę obecną, nie planuje żadnych zmian w zakresie zasad wypłat w/w świadczeń, czego nie ma też czynić rada miejska wg jego wiedzy. Nie planuje się również obniżania kwot diet przy nieobecności sołtysów na sesji RM, co byłoby niezgodne z prawem.

źródło: Goniec Rogoziński nr 8/609

(Odwiedzono 24 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Opublikował: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *