Lasy Państwowe przypominają: Wczesna wiosna to Żurawi Czas

Na Fanpage Nadleśnictwo Przedborów, Lasy Państwowe na Facebooku czytamy:

Wczesna wiosna to #ŻurawiCzas. Po spektakularnym tańcu godowym, para buduje gniazdo zwykle w niedostępnej podmokłej części lasu.

Samica składa najczęściej 2️⃣ jaja, z których po około miesiącu wykluwają się młode żurawie.

Wszędzie, gdzie na świecie występują żurawie, są podziwiane przez człowieka. W związku z tym ich taniec godowy jest często malowany…

Czego symbolem są #Żurawie ?

Ano kojarzone są z wiernością małżeńską i odradzaniem się przyrody po długiej zimie.

Żurawie, nawet te dorosłe, wymieniają wszystkie lotki jednocześnie, co powoduje, że na kilka tygodni tracą zdolność latania.
Dzieje się tak wtedy, kiedy mają się opiekować swoimi małymi jeszcze nie latającymi pisklętami.

Cudownie to sobie wymyśliła #MatkaNatura. Obydwie sytuacje, że pisklęta mogłyby latać, a ich rodzice nie albo odwrotnie – rodzice mogliby latać, a pisklęta nie, byłyby niezwykle niebezpieczne. Stąd, być może, i młode, i dorosłe zaczynają latać mniej więcej w tym samym czasie.

W komentarzu pod postem znajduje się link do filmu autorstwa Ludomir Grabowski.
Klikajcie, oglądajcie i cieszcie zmysły 💚

Poniżej wideo wspomniane w poście.

Tańczące Żurawie 2019 from Gavicom on Vimeo.

Na tej stronie obejrzycie tokujące żurawie uchwycone przez wideo pułapkę.

Kilka słów z Wikipedii o żurawiach

Żuraw zwyczajny, żuraw, żuraw popielaty, żuraw szary (Grus grus) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae), zamieszkujący północną i środkową część Eurazji. Do niedawna można go było spotkać w całej Europie. W wyniku osuszania podmokłych lasów zniszczono jego lęgowiska i obecnie na południe od Bałtyku i na południu Europy występuje tylko wyspowo. Ciągły zasięg obejmuje Półwysep Skandynawski, północną Rosję i Azję aż po wschodnią Syberię. Wiosenne powroty w marcu i kwietniu, a jesienne przeloty we wrześniu i październiku. Zimuje na Półwyspie Iberyjskim, we Francji, w Afryce Północnej aż do Sudanu, na Bliskim Wschodzie, w Pakistanie, Indiach oraz południowych i wschodnich Chinach.
Czytaj więcej na tej stronie

Źródło https://www.facebook.com/NadlesnictwoPrzedborow/ i pl.wordpress.org
Foto https://unsplash.com/photos/r-78VIoggw8?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Powiązane wpisy:

(Odwiedzono: 19 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 0)
Zachęcamy do polubienia i udostępnienia
Poglądy w poszczególnych artykułach, wyrażają opinie autora artykułu i mogą ale nie muszą być tożsame z poglądami całej redakcji rogozno.wlkp.net.pl.

Zachęcamy do udziału w sondzie. Aby wziąć w niej udział, należy odpowiedzieć na następujące pytania: Co mi się podoba w gminie Rogoźno? Co mi się nie podoba się w gminie Rogoźno? Co zmieniłbym/zmieniłabym w gminie Rogoźno? Sonda dostępna jest na tej stronie.

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, psychologią, filozofią, lingwistyką, aktualnościami i ciekawostkami z Polski i ze Świata. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl, matkaziemia.ovh, domygwiazd.pl, ugotujmycos.pl, znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kamerydrogowe.wlkp.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wykonaj poniższe zadanie *