Lasy Państwowe informują: kleszcze już są aktywne

Na Fanpage Lasy Państwowe na Facebooku czytamy:

Już siedzą na trawach i paprociach…
Już czekają z otwartymi odnóżami…
Już nas zapraszają do lasu… 😉

#Kleszcze niestety są już aktywne i w zasadzie możemy je spotkać nie tylko w lesie, ale i w miejskich parkach, łąkach, ogrodach, czy przydomowych trawnikach. Warto się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć:

👉 Ubieramy długie rękawy i nogawki spodni, aby maksymalnie osłonić nasze ciało. Dodatkowo na jasnych ubraniach szybciej dojrzymy te pajęczaki.

👉 Ubieramy pełne, zakryte buty (sandały, klapki itp. zwiększają szanse na złapanie kleszcza).

👉 Stosujemy repelenty- środki odstraszające, z których najlepsze działanie mają te, zawierające w składzie DEET oraz permetrynę. Ten drugi stosujemy wyłącznie na ubrania i faktycznie jest skuteczny. 🙂

👉 Unikamy wydeptanych ścieżek zwierząt, ich miejsc żerowania i wysokich traw, bo tam jest kleszczy najwięcej.

👉 Po powrocie z lasu, dokładnie oglądamy całe nasze ciało i bierzemy prysznic. Kleszcze lubią miejsca z cienką, delikatną i dobrze ukrwioną skórą np. pod pachami, w pachwinach, za uszami, czy w zgięciach rąk i nóg. Będąc w lesie, również warto co jakiś czas obejrzeć nogawki spodni.

👉 Dobrze jest przejrzeć oraz wytrzepać ubranie po powrocie do domu i trzymać je w osobnym miejscu, z dala od domowników.

👉 Zabezpieczamy również nasze pupile. Mamy do dyspozycji specjalne obroże przeciw kleszczom, krople na powierzchnię skóry czy tabletki. Dodatkowo regularnie kontrolujemy ich skórę i sierść w poszukiwaniu pasażerów na gapę. 🙂

Macie jeszcze jakieś pomysły, jak uchronić się przed kleszczami? 🙂

📷A. Gełdon

Źródło https://m.facebook.com/LasyPanstwowe/

Powiązane wpisy:

(Odwiedzono: 9 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 0)
Zachęcamy do polubienia i udostępnienia
Poglądy w poszczególnych artykułach, wyrażają opinie autora artykułu i mogą ale nie muszą być tożsame z poglądami całej redakcji rogozno.wlkp.net.pl.

Zachęcamy do udziału w sondzie. Aby wziąć w niej udział, należy odpowiedzieć na następujące pytania: Co mi się podoba w gminie Rogoźno? Co mi się nie podoba się w gminie Rogoźno? Co zmieniłbym/zmieniłabym w gminie Rogoźno? Sonda dostępna jest na tej stronie.

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, psychologią, filozofią, lingwistyką, aktualnościami i ciekawostkami z Polski i ze Świata. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl, matkaziemia.ovh, domygwiazd.pl, ugotujmycos.pl, znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kamerydrogowe.wlkp.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wykonaj poniższe zadanie *