Koncert REJS MARZEŃ – zaproszenie

Koncert z okazji premiery płyty REJS MARZEŃ z szantami i pieśniami kubryku po rzece Wełnie odbędzie się 4 czerwca 2017 r o godz. 18.00 w RCK. Załoga: Grupa Teatralna To My z Rogoźna oraz zespół Toledo z Obornik.

Szanty – XVIII- i XIX-wieczne pieśni pracy uprawiane na żaglowcach. Wykonywane były podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy, stosowane wtedy, gdy na dany znak trzeba było jednocześnie użyć dużej siły wielu osób, lub pomagały w wykonywaniu długich, ale rytmicznych czynności. Śpiewali je sami wykonujący pracę, a jeśli była taka potrzeba – ton nadawał szantymen, a odpowiadał chór pracujących. Śpiewane były z reguły a cappella lub z towarzyszeniem prostych instrumentów prowadzącego szantymena.

Pieśni kubryku to rodzaj pieśni żeglarskich śpiewanych na starych żaglowcach przez szeregowych marynarzy w wolnych chwilach. Najczęściej śpiewano je w pomieszczeniu mieszkalnym załogi, czyli w kubryku. Oprócz tematyki żeglarskiej najczęściej śpiewano o domu i rodzinnych stronach oraz o kobietach. Pieśni te były często wykonywane z towarzyszeniem prostych instrumentów muzycznych. Stylistycznie pieśni kubryku są przeciwieństwem pieśni pracy czyli szant.
źródło: pl.wikipedia.org

(Odwiedzono 22 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *