Jadłodzielnia, czyli jak nie marnować żywności i dzielić się nią z innymi

Ostatnio w radiu usłyszałem, że pewne wielkopolskie miasto otrzymało dofinansowanie na powstanie jadłodzielni. Temat do tego stopnia mnie zainteresował, że postanowiłem go zgłębić.

W epoce wszechobecnego marnowania żywności, szczególnie po okresach świąt, a także głodu, na który cierpią ludzie nie tylko w biednych krajach rozwijających się, ale także niedaleko nas, jadłodzielnia to doskonałe rozwiązanie. Pozwala ono na podzielenie się jedzeniem, którego już nie potrzebujemy z osobami, które wprost przeciwnie, tego jedzenia bardzo potrzebują.

Nie potrzeba do tego wiele. Wystarczy zorganizować pomieszczenie, gdzie będzie się mieścić jadłodzielnia i zaopatrzyć go w sprzęt gospodarstwa domowego do przechowywania jedzenia, np. lodówka, chłodnia czy zwykłe szafki lub regały. Może to być sprzęt używany w dobrym stanie, którego nikt już nie potrzebuje. Do tego warto, aby jedna lub kilka osób na stałe doglądało stanu żywności i jadlodzielni wogóle.

Sama idea jadłodzielni sprowadza się do tego, że każdy, kto nie potrzebuje już żywności, która nadaje się jeszcze do spożycia, może ja przynieść do takiej jadlodzielni. Z kolei osoba, która z różnych powodów nie może pozwolić sobie na zakup potrzebnej ilości żywności, może przyjść tam przyjść i gratis wziąć potrzebne artykuły.

Jak myślicie, czy byłoby dobrym pomysłem, aby podobna jadłodzielnia powstała również w gminie Rogoźno? Zapraszam do dyskusji na ten temat.

Powiązane wpisy:

Zachęcamy do polubienia i udostępnienia
Poglądy w poszczególnych artykułach, wyrażają opinie autora artykułu i mogą ale nie muszą być tożsame z poglądami całej redakcji rogozno.wlkp.net.pl.

Zachęcamy do udziału w sondzie. Aby wziąć w niej udział, należy odpowiedzieć na następujące pytania: Co mi się podoba w gminie Rogoźno? Co mi się nie podoba się w gminie Rogoźno? Co zmieniłbym/zmieniłabym w gminie Rogoźno? Sonda dostępna jest na tej stronie.

Zachęcamy też do udziału w Quizie: Jak dużo wiesz o gminie Rogoźno? Odpowiedz na pytania i sprawdź swój wynik. Quiz zawiera 52 pytania. Po wypełnieniu Quizu ukażą się prawidłowe odpowiedzi wraz z dodatkowymi informacjami dotyczącymi pytania. Aby przejść do Quizu kliknij tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj poniższe zadanie *