Godejcie po naszymuwaldemar-wierzba22 listopada 2013 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława II w Rogoźnie odbyło się spotkanie z Waldemarem Wierzbą, znawcą gwary poznańskiej, autorem takich książek jak „Ale szport, tej!… żarty gwarą” i “Przykazania Poznaniaka”. Organizatorką spotkania była Emilia Janc. Wierzba w zabawny sposób opowiedział o różnicach między językiem ogólnopolskim a regionalnymi dialektami. Skoncentrował się przede wszystkim na wyglądzie “poznanioka i poznaniony”. Uczniowie usłyszeli zatem, że “poznanioki” mają “kalafe” a nie twarz, “ślipia” a nie oczy,”kłaki” a nie włosy. Idą do „składu”
zamiast sklepu, gdyż „sklep” to piwnica. Płacą „bejmami”, choć zawsze próbują coś
“uszporać”, czyli zaoszczędzić. Choć ,gwary zarówno miejskie jak i wiejskie zanikają,
młodzież zauważyła, że wiele słów i zwrotów słyszy się na co dzień. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że pochodzą one z gwary naszego regionu.

godejcie-po-naszymu

źródło: Goniec Rogoziński nr. 25/574

(Odwiedzono 192 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykonaj poniższe zadanie * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.