Godejcie po naszymu

waldemar-wierzba22 listopada 2013 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława II w Rogoźnie odbyło się spotkanie z Waldemarem Wierzbą, znawcą gwary poznańskiej, autorem takich książek jak „Ale szport, tej!… żarty gwarą” i “Przykazania Poznaniaka”. Organizatorką spotkania była Emilia Janc. Wierzba w zabawny sposób opowiedział o różnicach między językiem ogólnopolskim a regionalnymi dialektami. Skoncentrował się przede wszystkim na wyglądzie “poznanioka i poznaniony”. Uczniowie usłyszeli zatem, że “poznanioki” mają “kalafe” a nie twarz, “ślipia” a nie oczy,”kłaki” a nie włosy. Idą do „składu”
zamiast sklepu, gdyż „sklep” to piwnica. Płacą „bejmami”, choć zawsze próbują coś
“uszporać”, czyli zaoszczędzić. Choć ,gwary zarówno miejskie jak i wiejskie zanikają,
młodzież zauważyła, że wiele słów i zwrotów słyszy się na co dzień. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że pochodzą one z gwary naszego regionu.

godejcie-po-naszymu

źródło: Goniec Rogoziński nr. 25/574

(Odwiedzono 79 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Opublikował: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *