Dekomunizacja ulicy II Armii Wojska PolskiegoJedna z największych rogozińskich ulic prawdopodobnie wkrótce zmieni nazwę. Tak zwana „dekomunizacja” rogozińskich nazw ulic nastąpiła już w czasach burmistrza Bogdana Jerana, czyli w I kadencji odrodzonego samorządu (1990-94), kiedy to rada miejska zmieniła nazwy ulic kojarzących się z poprzednim ustrojem (na przykład nazwę ul. Armii Czerwonej zmieniono na ul. Wyszyńskiego). W odczuciu mieszkańców i samorządowców sprawę załatwiono wówczas raz na zawsze.
Zobacz cały artykuł na tej stronie
źródło: oborniki.naszemiasto.pl

Kilka słów z Wikipedii o dekomunizacji ulic

…Innym elementem jest ustawowa regulacja dotycząca likwidacji nazw i symboli komunistycznych z przestrzeni publicznej, tzw. dekomunizacja ulic i placów. Dekomunizacja nazw ulic w Polsce przebiegała dwuetapowo. W pierwszych latach po obaleniu komunizmu nowe władze samorządowe spontanicznie pod wpływem opinii publicznej przywracały przedwojenne nazwy ulic. Niezdekomunizowane w tamtych czasach nazwy ulic, patroni instytucji publicznych itp. zostały objęte „Ustawą Sejmu z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej” Po wejściu w życie ustawy samorządy miały rok na wprowadzenie zmian. Najczęściej ogłaszały wtedy konsultacje społeczne w celu wybrania nowej powszechnie akceptowanej nazwy lub patrona. Tryb zmiany nazw ulic zapisany w ustawie nie wymuszał zmiany dokumentów do czasu ich wygaśnięcia.
źródło: pl.wikipedia.org

(Odwiedzono 491 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *