Członkowie Towarzystwa „w tak pięknych okolicznościach przyrody…”

W prawdziwie wiosennej scenerii odbyło się 24 maja 2022 r. kolejne zebranie ogólne członków Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna, bowiem miejscem spotkania była świetlica Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Przemysława w Rogoźnie otoczona zewsząd tonącymi w zieleni działkami. Po powitaniu uczestników zebrania prezes L. Bełch poinformowała, że pieniądze zebrane podczas marcowego Walnego Zebrania, przeznaczone na pomoc dla Ukrainy, zostały przekazane na konto Polskiej Akcji Humanitarnej, natomiast wniosek zgłoszony przez M. Sokołowskiego, dotyczący umieszczenia na frontonie dawnego Ośrodka Zdrowia tablicy ku czci przedwojennego lekarza i społecznika – dra Bronisława Wysockiego, przesłano do Urzędu Miejskiego.
Prezes L. Bełch odniosła się też do pytań o ostateczne rozliczenie finansowe kwoty zebranej przez Komitet Budowy Pomnika Króla Przemysła II. Takie rozliczenie jest ogólnodostępne na facebooku. L. Bełch wyjaśniła również, co zawiera tzw. „kapsuła czasu” umieszczona w specjalnej tubie, w cokole pomnika. Otóż znajdują się tam: akt erekcyjny, tekst lokacji Rogoźna, dwa egzemplarze współczesnej lokalnej prasy („Gooniec Rogoziński” i „Kurier Rogoziński”), wstępny projekt pomnika, okolicznościowy folder z wykazem sponsorów pomnika, informacje o aktualnych cenach niektórych produktów oraz … symboliczna złotówka! Prezes Towarzystwa poinformowała, że ostatnie posiedzenie Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika Króla Przemysła II odbyło się trzy dni po odsłonięciu pomnika tzn. 27.04.2022 r. i w tym dniu oficjalnie rozwiązano Komitet Budowy Pomnika.
Natomiast 9.05.2022 r. odbyło się nietypowe zebranie Zarządu TPR – nietypowe, gdyż zostało poprzedzone wizytą całego Zarządu w rogozińskim Urzędzie Miejskim. Tam podziękowano burmistrzowi Romanowi Szuberskiemu za poparcie inicjatywy TPR – budowy pomnika króla Przemysła II oraz za dobrą współpracę w trakcie działań, których ukoronowaniem było odsłonięcie tego pomnika 24.04.2022 r. Po powrocie z Urzędu Miejskiego członkowie Zarządu TPR obradowali w sali CIS-u przy ul. Kościuszki. Jednogłośnie podjęli uchwałę o powołaniu Społecznego Komitetu Budowy Ławeczki Wojciechy Dutkiewicz. Taka ławeczka stanie przed Muzeum Regionalnym Jej imienia. W trakcie dyskusji zastanawiano się nad formami gromadzenia funduszów na wspomniany cel.
W dalszej części spotkania prezes Lucyna Bełch zaproponowała, by od przyszłego roku obchody 3-majowe przenieść na plac K. Marcinkowskiego – przed pomnik króla Przemysła II. Poparto tę propozycję, ale historyk Wł. Ruks podkreślił, że obchody Święta Niepodległości – 11 Listopada – należy jednak pozostawić na placu Powstańców Wielkopolskich, co zebrani zaaprobowali.
Prezes Bełch serdecznie podziękowała tym członkom TPR, którzy reprezentowali Towarzystwo:
– podczas obchodów 3 Maja – na pl. Powstańców Wielkopolskich
– podczas pogrzebu Stefanii Kurek – członkini TPR
– podczas ceremonii pogrzebowej Czesławy Sołtysiak, prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Rogoźnie.
Na majowym zebraniu ogólnym TPR wysłuchano również informacji o kosztach i programie wycieczki do Inowrocławia, która odbędzie się 17.09.2022 r. Zwiedzanie rozpocznie się od inowrocławskiej Bazyliki Mniejszej, murów obronnych, Starego miasta, gotyckiej Fary. Ok. 13.00 przewidziano wizytę w Muzeum im. J. Kasprowicza, a po obiedzie spacer w parku solankowym, wizytę w Palmiarni i pijalni wód, obejrzenie zbiorów w tzw. chacie kujawskiej, a także spacer w ogrodach papieskich oraz w Alei Dębów Gwiazd. W drodze powrotnej zaplanowano krótki pobyt w Pakości i obejrzenie XVII-wiecznych kapliczek tworzących tzw. Kalwarię Pakoską.
Następne zebranie ogólne TPR odbędzie się we wtorek, 21.06.2022 r., na terenie Klubu Żeglarskiego „Kotwica”. Wcześniej członkowie Towarzystwa spotkają się przed pomnikiem króla Przemysła II, aby wykonać wspólne pamiątkowe zdjęcie. Stamtąd zaplanowano przejście do Środowiskowego Domu Samopomocy, skąd członkowie TPR udadzą się do Klubu Żeglarskiego „Kotwica”, gdzie M. Kaniewski krótko opowie o historii tego klubu.
Po majowym zebraniu wszyscy jego uczestnicy postanowili odbyć wiosenny spacer po urokliwych alejkach działek ROD im. Przemysława. Do obejrzenia swoich działek zaprosili: Halina i Jacek Runowscy, Lucyna i Jacek Bełchowie oraz Teresa Szostak. Było co podziwiać! Gratulacje i życzenia dobrych plonów!
Mimo nieco deszczowej pogody spacer okazał się prawdziwą ucztą dla oczu – ze względu na piękną, bujnie rozkwitającą roślinność!

Ewa Mroczyk

Powiązane wpisy:

Zachęcamy do polubienia i udostępnienia
Poglądy w poszczególnych artykułach, wyrażają opinie autora artykułu i mogą ale nie muszą być tożsame z poglądami całej redakcji rogozno.wlkp.net.pl.

Zachęcamy do udziału w sondzie. Aby wziąć w niej udział, należy odpowiedzieć na następujące pytania: Co mi się podoba w gminie Rogoźno? Co mi się nie podoba się w gminie Rogoźno? Co zmieniłbym/zmieniłabym w gminie Rogoźno? Sonda dostępna jest na tej stronie.

Zachęcamy też do udziału w Quizie: Jak dużo wiesz o gminie Rogoźno? Odpowiedz na pytania i sprawdź swój wynik. Quiz zawiera 52 pytania. Po wypełnieniu Quizu ukażą się prawidłowe odpowiedzi wraz z dodatkowymi informacjami dotyczącymi pytania. Aby przejść do Quizu kliknij tutaj

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, psychologią, filozofią, lingwistyką, aktualnościami i ciekawostkami z Polski i ze Świata. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl, matkaziemia.ovh, ugotujmycos.pl, znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, kamerydrogowe.wlkp.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj poniższe zadanie *