„Cudze chwalicie”…

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”…

Tak napisał w jednym ze swoich utworów poeta Stanisław Jachowicz (1796-1857).

Aby przypomnieć, jakie skarby znaleźć można w naszym najbliższym otoczeniu, Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna wydało niedawno w serii Biblioteki „Rogozińskich Zeszytów Historycznych” opracowanie pt. „Dekanat rogoziński. Od wieków na tej ziemi” autorstwa prezes TPR Lucyny Bełch i ks. kanonika Bolesława Nowaka.

Książka zawiera krótki wstęp, w którym wyjaśniono okoliczności jej powstania wiążące się z jubileuszem przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Do tego wydarzenia nawiązuje wiersz ks. B. Nowaka zamieszczony na str. 9, a zatytułowany: „Minęło 1050 lat”.

Bardzo ciekawa (i aktualna) jest mapa dekanatu rogozińskiego (str. 7) obejmującego następujące parafie: parafię pw. św. Wita w Rogoźnie, parafię pw. Ducha Świętego w Rogoźnie, parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Budziszewku, parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Parkowie, parafię pw. św. Katarzyny w Potulicach, parafię pw. św. Stanisława Biskupa w Pruścach, parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Słomowie.

W książce zaprezentowano rys historyczny dotyczący przynależności terytorialnej dekanatu, a na kolejnych stronach scharakteryzowano każdą parafię dekanatu, przypominając patrona danego kościoła, najciekawsze zabytki, otoczenie świątyni, kościoły filialne, uroczystości patronalne, życie religijne parafii. Przedstawiono też krótkie biogramy obecnych proboszczów i przypomniano nazwiska poprzednich, tak zasłużonych duszpasterzy. Wielki walor tej książki stanowią przepiękne zdjęcia autorstwa Bernarda Kopaniarza i Jacka Bełcha przedstawiające nie tylko parafialne świątynie, ale także urocze kapliczki i figury świętych (ponad 30!).

Przypomniano też historię kaplicy w Tarnowie. W tej wsi, do czasu jej powstania, przez 40 lat niedzielne msze św. odprawiano w domu pp. Zofii i Stanisława Zauchów. Tam również ksiądz słuchał spowiedzi i tam przygotowywał dzieci do I Komunii św.

Książka o rogozińskim dekanacie jest pięknie wydana, wysmakowana estetycznie (począwszy od ciekawej okładki!), na co niewątpliwie wpłynęły wspaniałe zdjęcia świetnie uzupełniające tekst. Warto sięgnąć po to ciekawe wydawnictwo, aby w pełni docenić nasze kulturowe dziedzictwo.

Książkę można nabyć w kościołach rogozińskiego dekanatu – po mszach św. (cena: 25 zł).

(E.M.)

(Odwiedzono 92 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Opublikował: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *