„Cudze chwalicie”…„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”…

Tak napisał w jednym ze swoich utworów poeta Stanisław Jachowicz (1796-1857).

Aby przypomnieć, jakie skarby znaleźć można w naszym najbliższym otoczeniu, Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna wydało niedawno w serii Biblioteki „Rogozińskich Zeszytów Historycznych” opracowanie pt. „Dekanat rogoziński. Od wieków na tej ziemi” autorstwa prezes TPR Lucyny Bełch i ks. kanonika Bolesława Nowaka.

Książka zawiera krótki wstęp, w którym wyjaśniono okoliczności jej powstania wiążące się z jubileuszem przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Do tego wydarzenia nawiązuje wiersz ks. B. Nowaka zamieszczony na str. 9, a zatytułowany: „Minęło 1050 lat”.

Bardzo ciekawa (i aktualna) jest mapa dekanatu rogozińskiego (str. 7) obejmującego następujące parafie: parafię pw. św. Wita w Rogoźnie, parafię pw. Ducha Świętego w Rogoźnie, parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Budziszewku, parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Parkowie, parafię pw. św. Katarzyny w Potulicach, parafię pw. św. Stanisława Biskupa w Pruścach, parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Słomowie.

W książce zaprezentowano rys historyczny dotyczący przynależności terytorialnej dekanatu, a na kolejnych stronach scharakteryzowano każdą parafię dekanatu, przypominając patrona danego kościoła, najciekawsze zabytki, otoczenie świątyni, kościoły filialne, uroczystości patronalne, życie religijne parafii. Przedstawiono też krótkie biogramy obecnych proboszczów i przypomniano nazwiska poprzednich, tak zasłużonych duszpasterzy. Wielki walor tej książki stanowią przepiękne zdjęcia autorstwa Bernarda Kopaniarza i Jacka Bełcha przedstawiające nie tylko parafialne świątynie, ale także urocze kapliczki i figury świętych (ponad 30!).

Przypomniano też historię kaplicy w Tarnowie. W tej wsi, do czasu jej powstania, przez 40 lat niedzielne msze św. odprawiano w domu pp. Zofii i Stanisława Zauchów. Tam również ksiądz słuchał spowiedzi i tam przygotowywał dzieci do I Komunii św.

Książka o rogozińskim dekanacie jest pięknie wydana, wysmakowana estetycznie (począwszy od ciekawej okładki!), na co niewątpliwie wpłynęły wspaniałe zdjęcia świetnie uzupełniające tekst. Warto sięgnąć po to ciekawe wydawnictwo, aby w pełni docenić nasze kulturowe dziedzictwo.

Książkę można nabyć w kościołach rogozińskiego dekanatu – po mszach św. (cena: 25 zł).

(E.M.)

(Odwiedzono 184 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykonaj poniższe zadanie *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.