Budowa żwirowni w gminie Rogoźno powstrzymana


Na Fanpage Franek Sterczewski (Poseł na Sejm RP IX kadencji) na Facebooku czytamy:

„Powstrzymaliśmy budowę żwirowni w Puszczy Noteckiej! 🌳
W styczniu tego roku do mojego biura poselskiego zgłosili się aktywiści i aktywistki z Jaracza, niewielkiej wsi w gminie Rogoźno. W ich miejscowości, na terenie Puszczy Noteckiej, objętej ochroną w ramach m.in. programu Natura 2000 oraz Obszaru Chronionego Krajobrazu, a przy tym w bliskim sąsiedztwie rezerwatu rzeki Wełny, planowana była żwirownia o głębokości do 14,3 metra!
Razem z poznańską radną Dorotą Bonk-Hammermeister oraz obornickimi radnymi Błażejem Cisowskim i Gosią Witek pojechaliśmy zobaczyć na własne oczy krajobraz, który miała zniszczyć żwirownia. W Jaraczu spotkaliśmy ludzi zaangażowanych i oddanych sprawie, z Przemysławem Benzem na czele.
Dowiedzieliśmy się, że największą szansą na powstrzymanie żwirowni jest nakłonienie władz gminy Rogoźno do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zabraliśmy się do pracy. 🧑‍💻
W ciągu kolejnych tygodni i miesięcy wiele razy interweniowałem u burmistrza Rogoźna, PGW Wody Polskie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Rozmawialiśmy o temacie z radnymi, działaczami i działaczkami. Braliśmy udział w konsultacjach projektu planu miejscowego.
I wreszcie się udało. Rada Miasta Rogoźna uchwaliła 29 września 2021 r. plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Rożnowic, który pokrywa teren żwirowni Jaracz MD. W zakresie zasad ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu oraz zasad kształtowania krajobrazu ustala się m. in.: zakaz wydobywania kruszywa naturalnego.
Takie sytuacje dodają sił i nadziei. Pokazują, że nasza praca ma sens i potrafi zmieniać rzeczywistość. Dziękuję Przemysławowi Benzowi, Gosi Witek i Błażejowi Cisowskiemu za ich zaangażowanie w ten temat. Takich aktywistów i takich radnym życzę wszystkim gminom w Polsce. 🦸‍♀️🦸‍♂️”

źródło: https://www.facebook.com/FranekSterczewski

Powiązane wpisy:

Zachęcamy do polubienia i udostępnienia
Poglądy w poszczególnych artykułach, wyrażają opinie autora artykułu i mogą ale nie muszą być tożsame z poglądami całej redakcji rogozno.wlkp.net.pl.

Zachęcamy do udziału w sondzie. Aby wziąć w niej udział, należy odpowiedzieć na następujące pytania: Co mi się podoba w gminie Rogoźno? Co mi się nie podoba się w gminie Rogoźno? Co zmieniłbym/zmieniłabym w gminie Rogoźno? Sonda dostępna jest na tej stronie.

Zachęcamy też do udziału w Quizie: Jak dużo wiesz o gminie Rogoźno? Odpowiedz na pytania i sprawdź swój wynik. Quiz zawiera 52 pytania. Po wypełnieniu Quizu ukażą się prawidłowe odpowiedzi wraz z dodatkowymi informacjami dotyczącymi pytania. Aby przejść do Quizu kliknij tutaj

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, psychologią, filozofią, lingwistyką, aktualnościami i ciekawostkami z Polski i ze Świata. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl, matkaziemia.ovh, ugotujmycos.pl, znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, kamerydrogowe.wlkp.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj poniższe zadanie *