Bocian z Boguniewa w Tanzanii


Zespół obrączkarski działa w Rogoźnie. Zajmuje się chwytaniem i obrączkowaniem ptaków w celach naukowych. Grupa w czasie biwaku przyrodniczego 1 lipca 2012 roku zorganizowała wyprawę do pobliskiego Boguniewa. Zaobrączkowanie piskląt gniazdującej tam pary bocianów białych było celem wyprawy. Po rozstawieniu drabiny i wejściu do gniazda okazało się, że znajdują się tam 3 pisklęta. Ptaki zostały zaobrączkowane przez Damiana i obfotografowane.
W marcu br. nadeszła informacja powrotna o jednym z zaobrączkowanych piskląt. W dniu 12 marca 2013 r. został zaobserwowany i sfotografowany na Serengeti Plants w Tanzanii. Od zaobrączkowania minęły 254 dni, a odległość jaką pokonał bocian to 6454 km.
To szóste stwierdzenie naszego bociana białego w Afryce, ale pierwsze stwierdzenie żywego ptaka. Wcześniejsze stwierdzenia dotyczyły martwych ptaków w: Sudanie, Kenii, Zimbabwe (2) i Republice Południowej Afryki – tłumaczy Jerzy Dąbrowski, opiekun rogozińskiej kolekcji ptaków.
Grupa działa w okolicach Rogoźna (północna Wielkopolska). Muzeum Regionalne w Rogoźnie jest instytucjonalnym oparciem dla nich, a dokładniej jego dział przyrodniczy z bogatą kolekcją ptaków. Najstarsze okazy pochodzą z początków XX wieku. Jerzy Dąbrowski opiekuje się nimi od 1985 roku. Na bazie tych zbiorów prowadzi zajęcia dla młodzieży interesującej się pierzastą częścią przyrody. Przez muzealne spotkania przewinęło się wiele osób, dla części z nich obserwowanie ptaków stało się życiową pasją.

źródło: portalwrc.pl

(Odwiedzono 51 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *