Będzie łatwiej oddychać?


Burmistrz Szuberski wizytował tarnowską firmę Holpol Compost w naszej gminie, należącą od 2014 do europejskiego lidera w produkcji podłoża do uprawy pieczarek, holenderskiej firmy CNC. Wizyta dotyczyła współpracy samorządu z przedsiębiorcami. W trakcie spotkania poruszono tematykę gospodarczą oraz kwestie związane z planami inwestycyjnymi holenderskiej firmy. Zarząd Holpol Compost przedstawił plany związane z rozbudową zakładu, która ma nie tylko pozwolić jej produkować więcej podłoża, ale przede wszystkim produkować kompost o wysokiej, stabilnej jakości przez cały rok z poszanowaniem środowiska naturalnego, co jest szczególnie istotne z uwagi na protesty mieszkańców sąsiadujących z inwestycją.

Bardzo ważnym elementem przyszłych planów jest takie ukierunkowanie produkcji,
które spowoduje całkowitą redukcję uciążliwych zapachów, co będzie zapewne należeć to kwestii najtrudniejszych. System produkcji kompostu, na jaki w przyszłości zdecyduje się spółka ma być tożsamy z systemem stosowanym w firmie CNC w Holandii, w związku z tym, jak zapewnia Zarząd Holpol Compost jakość produktu będzie na wysokim poziomie a uciążliwość zapachowa dla okolicznych mieszkańców zerowa. Czas najwyższy chciałoby się powtórzyć za mieszkańcami, tyle, że w rozmowach z nami dopowiadają, że nie uwierzą dopóki brak meczącego zapachu nie stanie się faktem. Na co naprawdę bardzo liczą. Głos w sprawie zabrała też sołtys E. Świtniewska, która wyraziła swoją opinię, w związku z rozbudową Firmy Holpol. Apelowała do radnych i burmistrza o szczególne zainteresowanie rozbudową, gdyż na dziś mieszkańcy nie są w stanie normalnie funkcjonować na zewnątrz a w szczególności przy wysokich temperaturach.

Firma Holpol została założona przez p. Toma Hola i braci van de Mark, rozpoczęła produkcję w zakładzie w Tarnowie w 2000 r. Na początku produkowano tu tylko tzw. II fazę (kompost spasteryzowany z wsianą grzybnią pieczarki). W pierwszym okresie produkcja odbywała się w 4 bunkrach fermentacyjnych i 3 tunelach pasteryzacyjnych, co umożliwiało wyprodukowanie ok. 540 t II fazy w ciągu tygodnia. W ciągu kilku następnych lat firma rozwijała się i wybudowano kolejne tunele pasteryzacyjne i bunkry fermentacyjne. W 2007 roku firma posiadała 19 komór i 8 bunkrów co pozwalało produkować ok. 600 t fazy III tygodniowo (kompost spasteryzowany i przerośnięty w masie). Przez kolejne lata, aż do 2014 firma pozostawała w takim właśnie kształcie, w tymże roku rozpoczęła się budowa dodatkowych 3 tuneli pasteryzacyjnych, co pozwoli w połowie 2015 roku zwiększyć produkcję o ok. 100 t tygodniowo. Firma jest też czołowym odbiorcą słomy w Wielkopolsce.

Holpol Compost wizytacja
źródło: Goniec Rogoziński nr 7/608
foto: rogozno.pl

(Odwiedzono 134 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *