Apel pszczelarzy do rolników

pszczolaRegionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży apeluje:

Szanowny Rolniku !
Uprzejmie prosimy rolników prowadzących na własny rachunek zabiegi ochrony roślin o przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed zatruciami. Mając do dyspozycji własny opryskiwacz i szeroki wybór chemicznych środków ochrony można pogodzić wspólne interesy, to znaczy chronić ginące pszczoły i wykonywać z pełnym skutkiem opryski. Wystarczy dobra wola rolnika i zachowanie następujących zasad:
1. Nie opryskiwać plantacji z kwitnącymi chwastami
2. Nie opryskiwać plantacji kwitnących
3. Opryski wykonywać po godzinach lotu pszczół (pod wieczór po godzinie 18:00 – 19:00) rezygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegów na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających
4. Uwzględnić sąsiedztwo kwitnących plantacji, ogrodów i lokalizacji pasiek oraz kierunek wiatrów (powoduje to znoszenie cieczy roboczej, a w związku z tym podtruwanie nektaru i pszczół)
5. Stosować środki o możliwie krótkim okresie prewencji, szczególnie w przypadku środków owadobójczych. Przy okazji warto pamiętać, że każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujący. Dotyczy to również nawożenia dolistnego z opryskiwaczy

Szanowny Rolnicy chrońcie pszczoły, gdyż one między innymi przyczyniają się do wzrostu Waszych plonów. Będziemy bardzo wdzięczni za przyjęcia naszej prośby i jej realizację, co pozwoli uniknąć zbędnych konfliktów i zatruć pszczół. Powodem do troski o utrzymanie przy życiu pszczół na terenie naszej gminy jest poważny spadek liczby rodzin pszczelich spowodowany wytruciami i chorobami, zwłaszcza warrozą oraz masowym ginięciem pszczół (syndrom pustych uli).
źródło: rzpchodziez.pl

(Odwiedzono 11 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Opublikował: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *