21 czerwiec. Dziś Pierwszy Dzień Astronomicznego Lata

Dziś pierwszy dzień lata astronomicznego – związanego z przesileniem letnim, będącego zarazem najdłuższym dniem w roku.

Długość dnia i nocy różni się w zależności od tego, w jakiej części Polski się znajdujemy. W najdalej wysuniętych na północ fragmentach naszego kraju najdłuższy dzień roku potrwa 17 godzin i 15 minut, w centrum – około 16 godzin i 45 minut, a na południowych krańcach – 16 godzin i 12 minut.

Kalendarzowe lato rozpocznie się z kolei dzień później. W tym tygodniu przypada też Noc Kupały i Noc Świętojańska. Noc z 20 czerwca na 21 czerwca była najkrótszą w roku. To tak zwana Noc Kupały, czyli słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Nazwy używa się głównie na Mazowszu i Podlasiu, natomiast na południu obchodzi się Sobótkę, a na Mazurach Palinockę. Świętowanie początku lata skończy się z kolei 23 czerwca, gdy przypada Noc Świętojańska. Obchodzona jest w wigilię świętego Jana Chrzciciela i będąca katolicką wersją słowiańskiej Nocy Kupały. W obie wyjątkowe noce pali się ogniska, a także plecie i puszcza wianki. Powyższe zdjęcia zostały zrobione na wydarzeniu pn. Wianki 2016, które miało miejsce nad Jeziorem Rogozińskim.

Życzymy miłego Lata. Pozdrawiamy latowo 🙂

Kilka słów z Wikipedii o Lecie

Lato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia. Czytaj więcej na tej stronie
Źródło Wikipedia

Powiązane wpisy:

(Odwiedzono: 33 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 0)
Zachęcamy do polubienia i udostępnienia
Poglądy w poszczególnych artykułach, wyrażają opinie autora artykułu i mogą ale nie muszą być tożsame z poglądami całej redakcji rogozno.wlkp.net.pl.

Zachęcamy do udziału w sondzie. Aby wziąć w niej udział, należy odpowiedzieć na następujące pytania: Co mi się podoba w gminie Rogoźno? Co mi się nie podoba się w gminie Rogoźno? Co zmieniłbym/zmieniłabym w gminie Rogoźno? Sonda dostępna jest na tej stronie.

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, psychologią, filozofią, lingwistyką, aktualnościami i ciekawostkami z Polski i ze Świata. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl, matkaziemia.ovh, domygwiazd.pl, ugotujmycos.pl, znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kamerydrogowe.wlkp.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wykonaj poniższe zadanie *