21 czerwca 2021. Dziś Pierwszy Dzień Astronomicznego LataPonad 16h – tyle potrwa w tym roku jego najdłuższy dzień. Kalendarzowe lato rozpocznie się z kolei dzień później. W tym tygodniu przypada też Noc Kupały i Noc Świętojańska. Noc z poniedziałku na wtorek będzie najkrótszą w roku. To tak zwana Noc Kupały, czyli słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Nazwy używa się głównie na Mazowszu i Podlasiu, natomiast na południu obchodzi się Sobótkę, a na Mazurach Palinockę. Świętowanie początku lata skończy się z kolei 23 czerwca, gdy przypada Noc Świętojańska. Obchodzona jest w wigilię świętego Jana Chrzciciela i będąca katolicką wersją pogańskiej Nocy Kupały. W obie wyjątkowe noce pali się ogniska, a także plecie i puszcza wianki. Powyższe zdjęcia zostały zrobione na wydarzeniu pn. Wianki 2016, które miało miejsce nad Jeziorem Rogozińskim.
Źródło Internet

Powiązane wpisy:

Zachęcamy do polubienia i udostępnienia
Poglądy w poszczególnych artykułach, wyrażają opinie autora artykułu i mogą ale nie muszą być tożsame z poglądami całej redakcji rogozno.wlkp.net.pl.

Zachęcamy do udziału w sondzie. Aby wziąć w niej udział, należy odpowiedzieć na następujące pytania: Co mi się podoba w gminie Rogoźno? Co mi się nie podoba się w gminie Rogoźno? Co zmieniłbym/zmieniłabym w gminie Rogoźno? Sonda dostępna jest na tej stronie.

Zachęcamy też do udziału w Quizie: Jak dużo wiesz o gminie Rogoźno? Odpowiedz na pytania i sprawdź swój wynik. Quiz zawiera 52 pytania. Po wypełnieniu Quizu ukażą się prawidłowe odpowiedzi wraz z dodatkowymi informacjami dotyczącymi pytania. Aby przejść do Quizu kliknij tutaj

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, psychologią, filozofią, lingwistyką, aktualnościami i ciekawostkami z Polski i ze Świata. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl, matkaziemia.ovh, ugotujmycos.pl, znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, kamerydrogowe.wlkp.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj poniższe zadanie *