1% coraz popularniejszy


Rozpoczyna się czas rozliczeń z fiskusem. W tym roku po raz 15-sty będziemy mogli zdecydować o tym, na jaki cel zostanie przekazany 1% naszego podatku. Wypełniając PIT za 2017 rok do wyboru będziemy mieć aż 8876 organizacji pożytku publicznego.

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na przekazanie części swojego podatku na konkretny, wybrany przez siebie cel. W rozliczeniu za 2016 rok chęć przekazania 1% zadeklarowało 13,6 mln podatników. To połowa wszystkich podatników i równocześnie 60% tych, którzy mogą skorzystać z rozwiązania. Łącznie na konta organizacji pożytku publicznego w ubiegłym roku trafiło z tego tytułu 660,2 mln zł.

Wielkopolanie pod względem hojności w przekazywaniu 1% podatku plasują się na 3 miejscu w skali całego kraju. Wyprzedzają nas jedynie województwa: mazowieckie i śląskie. W ubiegłorocznej akcji rozliczeń mieszkańcy naszego województwa przekazali na rzecz OPP niemal 61,5 mln zł (czyli prawie 10% wszystkich przekazanych środków).

Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z możliwości wskazania w zeznaniu rocznym konkretnej organizacji pożytku publicznego. Pomimo tego pula środków do rozdysponowania nadal nie jest w pełni wykorzystana.

Przekazane przez podatników kwoty stanowią jedynie 0,76% należnego podatku dochodowego. Pozostałe 0,24% podatku – czyli, przekładając na kwoty – ponad 200 mln zł – które potencjalnie mogłoby zasilić OPP, wraca do budżetu.

Dla seniorów ułatwieniem w dzieleniu się 1% jest oświadczenie PIT-OP, funkcjonujące już od ubiegłego roku. Jest to prosty formularz, dedykowany emerytom i rencistom, którzy otrzymali PIT-40A i nie mają obowiązku rozliczenia się z fiskusem w zeznaniu podatkowym. Do niedawna, aby przekazać swój 1% podatku, musieli oni wypełnić w całości zeznanie podatkowe. W oświadczeniu PIT-OP wskazują jedynie numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego – resztą zajmuje się już urząd skarbowy.
źródło: rogozno.pl

(Odwiedzono 58 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Autor: admin

Nazywam się Krzysztof Milewski. Mieszkam w Rogoźnie Wielkopolskim. Interesuję się lokalnymi sprawami, prowadzeniem stworzonych przeze mnie stron internetowych, gołębiami pocztowymi, psychologią, filozofią, rolnictwem ekologicznym, naturalnym budownictwem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron: nowapiosenka.pl , matkaziemia.ovh , domygwiazd.pl , ugotujmycos.pl , znanepary.pl, darmowy-portal-randkowy.pl, katolickierandki.eu, kontrowersje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykonaj poniższe zadanie * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.